Sposoby na poprawę wydajności komputera

Komputer jest dziś nieodzownym elementem naszego życia. Korzystamy z niego w pracy i w domu, a za pośrednictwem sieci mamy dostęp do najświeższych wiadomości z całego świata. Jednak aby sprawnie korzystać z dobrodziejstw internetowej technologii powinniśmy od czasu do czasu zadbać o nasz komputer, aby pozostał w dobrej formie.

Jedną z podstawowych kwestii jest pilnowanie, aby nasz komputer miał zawsze zainstalowane najnowsze aktualizacje z witryny Windows Update. Najczęściej opcja ta jest ustawiona na automatyczną aktualizację – warto się jednak upewnić czy faktycznie tak jest i w razie odmiennych ustawień włączyć odpowiednią opcję. Czasami wraz z aktualizacjami systemowymi Windowsa oferowane są do instalacji sterowniki poszczególnych komponentów komputera – warto też wtedy skorzystać z tej możliwości.

Jeżeli komputerowa wiedza nie jest naszą mocną stroną, z czasem możemy zauważyć zmniejszoną wydajność naszego komputera. Dzieje się tak zapewne z powodu nagromadzenia różnego rodzaju plików tymczasowych, zarówno tych tworzonych przez system jak i różne przeglądarki internetowe. Wraz z każda odwiedzoną przez nas stroną www ilość ta się zwiększa. Warto więc od czasu do czasu przeczyścić dysk naszego komputera z niepotrzebnych śmieci. W internecie możemy znaleźć multum nadających się do tej czynności programów, jednak najpopularniejszym z nich jest niewątpliwie CCleaner, obecny już na rynku od wielu lat. Parę kliknięć i nasz komputer powinien chociaż w części odzyskać dawną sprawność. Program ten oferuje również możliwość przeszukania i wyczyszczenia rejestru systemowego z błędnych i niepotrzebnych wpisów. Skorzystanie z tej opcji również powinno przyśpieszyć nasz komputer.

Na koniec powinniśmy zdefragmentować nasz dysk systemowy. Zazwyczaj Windows robi to automatycznie, ale jeżeli opcja okresowej defragmentacji jest wyłączona, powinniśmy odpalić ją ręcznie. Wchodzimy w „Mój Komputer”, prawy klik na dysku systemowym, klik w znajdujące sie na samym dole „Właściwości”, wchodzimy w zakładkę „Narzędzia” i naszym oczom ukaże się przycisk defragmentuj. Defragmentację dysku możemy wykonać również za pomocą zewnętrznych programów, takich jak np. Defraggler firmy Piriform.

Te 3 czynności powinny w znacznym stopniu „odmulić” nasz komputer. Oczywiście jest to punkt wyjścia do dalszych optymalizujących i przyśpieszających jego pracę działań, o których postaram się napisać w kolejnych postach.