Laser 3D – przeznaczenie

Często oglądając różnego rodzaju mecze pucharowe, czy też inne dyscypliny sportowe w których wręczane są nagrody w postaci medali, zastanawiamy się w jaki sposób umieszczone zostają na nich napisy. Laser 3D daje ogromne możliwości. Zastosowanie go w technice grawerowania to od dłuższego czasu standard. Nie bez powodu wykorzystywany jest właśnie ten typ lasera. Jego główną zaletą jest szybkość i łatwość działania. Proces samego tworzenia napisów, czy innych elementów na danym produkcie odbywa się poprzez skupienie wiązki lasera wewnątrz obrabianej bryłki. Taka sytuacja doprowadza do powstawania mikropęknięć. To właśnie one tworzą strukturę wklęsłą, tak bardzo przez nas pożądaną. Rozmiar takich punktów pęknięć jest bardzo mały – kilkadziesiąt milimetrów. Laser umożliwia precyzyjne umieszczenie ogromnej ich ilości w obrębie grawerowanego produktu. Przykładowo pracując a szkle może sprawić wrażenie zatopionego we wnętrzu obrazu, czy też tekstu. Duża ilość oferowanych maszyn wykorzystujących tę technikę obróbki sprawia, że są one dostępne w różnych przedziałach cenowych. Oczywiście wraz z ceną kupujemy dokładność. Zwykle używa się takich o dosyć dużej dokładności. Standardowa rozdzielczość wykonywanych prac to 500 dpi. Można dostać maszyny o wiele dokładniejsze. Wszystko właśnie zależy od ceny.

Laser 3D – techniki

laser 3DTechnologia 3D wykorzystywana jest w grawerunku w trzech technikach. Zależą one od rodzaju materiału źródłowego oraz pożądanego efektu. Ważnym faktem jest odpowiedni dobór komponentów w celu uzyskania odpowiedniego efektu. Pierwsza z nich to obraz 2D. Zazwyczaj stosuje się ten rodzaj w przypadku zdjęć, rysunków, czy też tekstów na powierzchni, jaką jest kryształ. Cały proces odbywa się na jednej płaszczyźnie. Uzyskany efekt zwykle zawiera dobre odwzorowanie odcieni szarości. Kolejnym wykorzystaniem tego lasera jest grawerowanie w 3D. Najpierw trzeba jednak zaprojektować wzór w jednym z dedykowanych do tego programów. Praca odbywa się na wszystkich trzech płaszczyznach. Uzyskane efekty są naprawdę imponujące. Ostatnim sposobem jest uzyskanie oszukanego nieco wymiaru. Ciężko jednoznacznie go określić. Według niektórych to coś pomiędzy 2 i 3D – 2.5D. Łączy w sobie zalety dwóch poprzednich. Na podstawie zdjęcia jest w stanie wykonać model przestrzenny – w tym przypadku widok 180 stopni. Taka sytuacja sprawia, że z płaskiego obrazu można wyciągnąć głębię.

Jak widać urządzenie wykorzystywane jest głównie w grawerunku. Uzyskany efekt zależy od maszyn obsługujących sam laser oraz od jego jakości. Trzy wymienione wyżej techniki mogą dać obraz jak odbywa się grawerunek oraz przybliżyć jakość uzyskanych efektów. Po tego typu urządzenia z chęcią sięgają przedsiębiorcy. Niska cena laserów oraz potrzebnych do obróbki materiałów sprawia, że wiele osób widzi w tym interesie niezły zarobek. Można dostrzec, że ofert tego typu przybywa. Dodatkowo samo projektowanie również nie jest skomplikowane. Tak naprawdę potrzebna jest podstawowa wiedza na temat obróbki 3D.