Jak kupować komputery w hipermarkecie?

Komputery – zarówno stacjonarne, jak i przenośne – możemy dziś kupić nie tylko w specjalizowanych sklepach, ale także w wielobranżowych hipermarketach. Specjaliści z branży IT oczywiście wyśmiewają zwykle ten ostatni pomysł, ale nie oznacza to wcale, że jest on pozbawiony sensu. Wszystko zależy od tego, jakie wymagania ma spełniać nasz nowy nabytek oraz – oczywiście – czy przed dokonaniem zakupu zadbamy o kilka podstawowych spraw.

Najważniejszym powodem, dla którego decydujemy się na kupno sprzętu komputerowego w hipermarkecie, są przeważnie względy finansowe. Dostępne od czasu do czasu promocje sprawiają często wrażenie wyjątkowych okazji i – przy odrobinie rozwagi – mogą się nimi rzeczywiście okazać. Podstawową sprawą jest tutaj dokładna analiza własnych potrzeb. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że w marketowych ofertach raczej nie znajdziemy sprzętu, który dobrze sprawdzi się w profesjonalnych zastosowaniach graficznych lub w rękach zapalonego miłośnika gier komputerowych. Z powodzeniem może natomiast spełnić swą rolę w niewielkiej firmie czy też służyć na przykład do przeglądania internetu w domowym zaciszu.

Drugą rzeczą jest dobór elementów. Warto tutaj zasięgnąć porady znajomego „komputerowca”. Często elementy dobierane na zasadzie „najtańszej opcji” nie do końca ze sobą współgrają, co skutkuje potem niestabilną lub powolną pracą komputera. W hipermarketach zdarzają się jednak także komputery markowe – przeważnie nieco starsze modele – które charakteryzują się wprawdzie okazyjną ceną, ale też wysoką jakością wykonania.

Ostatnim ważnym czynnikiem jest oczywiście gwarancja. Warto zwrócić uwagę, aby jej warunki nie odbiegały od stosowanych powszechnie przez renomowanych producentów. Istotne jest także uzależnienie gwarancji od obecności plomby na obudowie. Komputery tracące gwarancję w wyniku jej usunięcia nie będą mogły być bowiem być rozbudowywane.