Budynki efektywne energetycznie, czyli jakie?

Nowoczesny dom efektywny energetycznie

Koszty życia wciąż wzrastają, co szczególnie dotyka przede wszystkim osoby będące właścicielami domów. Nic dziwnego, że zależy nam na znalezieniu rozwiązań, które pozwolą obniżyć comiesięczne opłaty związane z użytkowaniem własnych czterech kątów. Jednym ze sposobów na oszczędzanie pieniędzy jest zdecydowanie się na budowę budynku efektywnego energetycznie. Co to oznacza?

Czym są budynki efektywne energetycznie?

Efektywnymi energetycznie budynkami nazywamy takie, które są w stanie pokryć potrzeby energetyczne ich mieszkańców, nie doprowadzając przy tym do ruiny finansowej. Budowla taka nie zmusi więc domowników do siedzenia pod kocami i w grubej kurtce zimą, lecz zapewni odpowiednie warunki temperaturowe bez nadmiernych wydatków. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że działa to w obie strony. Domy efektywne będą bowiem prawdziwymi oazami w trakcie lata.

W branży budowlanej wyróżnić można budynki o różnym poziomie efektywności. Najbardziej korzystne z nich mogą nawet cechować się dodatnim bilansem energetycznym, a pozyskany w ten sposób nadmiar energii może być sprzedawany!

Nowoczesny, geometryczny dom

Od czego zależy efektywność energetyczna?

Efektywność budynku zależy od wielu różnych czynników. Najważniejszym z nich są jednak materiały, które bezpośrednio odbijają się na sposobie, w jaki dom zatrzymuje i oddaje ciepło. Nie mniej istotny jest także sposób wykorzystania domu i jego poszczególnych pomieszczeń oraz jakość instalacji izolacyjnych i wentylacyjnych. Więcej o efektywności energetycznej budynków znajdziesz TUTAJ.

Wpływ na efektywność energetyczną ma również klimat, w którym mieszkamy, a także lokalizacja względem naturalnych i nienaturalnych przeszkód terenowych czy roślinności.

Co można zyskać decydując się na ich budowę?

Najważniejszą sprawą jest oczywiście komfort domowników, którzy bez problemu mogą poczuć ciepłą atmosferę zimą i orzeźwiający chłód latem. Przemyślany i solidnie zrealizowany projekt nie będzie także sprawiał problemów w aspekcie szczelności okien czy drzwi. Istotne znaczenie ma bez wątpienia obniżenie rachunków, co zawsze jest przecież miło widziane.

Jaki jest koszt wybudowania budynku efektywnego energetycznie? Jak się okazuje, jest on całkiem zbliżony do standardowych, betonowych konstrukcji. Różnice na rynku wynoszą mniej więcej 10% na korzyść tych drugich.

Podsumowanie

Budynki efektywne energetycznie to dobre rozwiązanie dla każdego, kto uwielbia nowoczesne, a przy tym wydajne rozwiązania. Chociaż na początku wymagają nieco większego wkładu finansowego, to w ogólnym rozrachunku są zdecydowanie bardziej opłacalne.